Delovna etika je dragocena lastnost, ki jo delodajalci iščejo v vsaki panogi. Prikazovanje vrednot, povezanih z dobro delovno etiko, lahko poveča vašo zaposljivost in vam pomaga, da ste v boljšem izhodiščnem položaju za boljše zaposlitvene možnosti.
Zaposlene z odlično delovno etiko delodajalci pogosto obravnavajo kot priložnosti za posebne projekte, ker so zanesljivi, predani in disciplinirani. Ta seznam vam bo pomagal prepoznati načine, kako lahko poudarite svojo delovno etiko pri katerem koli delu.
Kaj je delovna etika?
Delovna etika je odnos odločnosti in predanosti svojemu delu. Zato tisti z močno delovno etiko zelo cenijo svoj poklicni uspeh in izkazujejo moralna načela, zaradi katerih so izjemni zaposleni na katerem koli položaju. Če imate močno delovno etiko, verjamete v pomen svojega dela in običajno menite, da je trdo delo bistveno za ohranjanje močnega značaja.
Primeri veščin delovne etike
Zaposleni z močno delovno etiko izkazujejo določen niz vrednot in vedenja. Zaradi teh lastnosti izstopajo kot zelo zaželeni člani ekipe in hvale vredni zaposleni. Poglavitne lastnosti ljudi z močno delovno etiko so:
- Zanesljivost
- Predanost
- Disciplina
- Produktivnost
- Sodelovanje
- Integriteta
- Odgovornost
- Profesionalnost
Zanesljivost
Zaposleni z močno delovno etiko so zelo zanesljivi. Lahko pričakujete, da bodo ti posamezniki pravočasni in vedno točni za izmene in sestanke. Spoštujejo svoje roke in nudijo kvalitetno delo. Zanesljiv sodelavec je odličen sodelavec, ker pošteno in vestno prispeva k projektom.
Predanost
Del dobre delovne etike sta predanost in predvsem predanost delu. Predani posamezniki se znajo osredotočiti na naloge, ne da bi jih karkoli zmotilo. Ti zaposleni običajno delajo, dokler ne zaključijo svojih nalog in načeloma ostanejo dolgoročno v podjetju.
Disciplina
Disciplina je bistveni del izkazovanja dobre delovne etike. Visoko disciplinirani zaposleni kažejo odločnost in predanost delu. Prizadevajo si izpolniti ali preseči pričakovanja in iščejo priložnosti za učenje novih veščin in izboljšanje svoje uspešnosti.
Produktivnost
Močna delovna etika pomeni izjemno produktivnost. Produktivni zaposleni imajo pogosto višjo produktivnost kot njihovi kolegi. Projekte dokončajo zgodaj in naredijo več kot minimalne zahteve.
Sodelovanje
Dobra delovna etika je nekaj, kar zaposleni pogosto širijo na tiste okoli sebe z voljnim sodelovanjem pri projektih. Pokažejo dobro timsko delo in po potrebi z veseljem pomagajo drugim.
Integriteta
Poklicna integriteta pomeni držati se visokih moralnih načel. Tisti z močno delovno etiko imajo tudi izjemno integriteto. So pošteni, vljudni in predvsem korektni do drugih.
Odgovornost
Za izkazovanje močne delovne etike je potreben izostren občutek odgovornosti. Tisti, ki so etični in odgovorni, so sami odgovorni za svoja dejanja. Sprejeli bodo krivdo za napake, h katerim so prispevali, in si proaktivno prizadevali za odpravo teh težav.
Profesionalnost
Zaposleni z dobro delovno etiko skoraj vedno ohranijo svojo strokovnost. Izkazujejo profesionalen odnos, jasen v načinu oblačenja, govora in obnašanja. So spoštljivi, osredotočeni, organizirani in čedni.
Kako izboljšati veščine delovne etike?
Pomembne veščine delovne etike lahko pokažete tako, da delujete profesionalno in se posvetite delu. Poskusite s temi nasveti, da pokažete svojo delovno etiko:
1. Delujte kot ambasador podjetja
Ohranite pozitiven odnos do podjetja tako v poklicnih kot osebnih interakcijah. Poiščite načine za nadaljnje poslovanje, tudi če so zunaj obsega vašega dela. Na primer, finančni strokovnjak lahko posreduje potencialno stranko prodajnemu zastopniku.
2. Dajte prednost svojim poklicnim odgovornostim
Ohranite dobro udeležbo, se takoj vrnite s kosila in pridite na sestanke zgodaj. Prizadevajte si za osebne sestanke, ki ne posegajo v vaš delovni urnik, in sprejemajte osebne klice na svoj mobilni telefon le, ko ste na kosilu.
3. Iščite poklicni razvoj
Neodvisno poiščite načine za izboljšanje svoje delovne uspešnosti, kot so nočni tečaji, obiskovanje seminarjev ob koncu tedna ali branje industrijskih publikacij.
4. Preglejte svoje delo
Pošljite temeljito delo, ki ste ga dvakrat preverili glede kakovosti in doslednosti. Pravilno upravljajte svoj čas, da boste lahko zgodaj izvajali projekte in vsaki nalogi namenili čas in pozornost, ki jo zahtevata.
5. Pokažite spoštovanje do drugih
Vljudno govorite z drugimi na delovnem mestu in o njih. S tem bodo vaše interakcije profesionalne in pokazali boste spoštovanje do drugih.
Načini za poudarjanje veščin delovne etike
Prikazovanje lastnosti dobre delovne etike vam lahko pomaga izboljšati svojo uspešnost v kateri koli karieri. Delodajalci iščejo vrednote, povezane z močno delovno etiko, ko zaposlujejo ali promovirajo zaposlene. Zaposleni lahko pridobijo trde veščine z usposabljanjem in izobraževanjem, vendar je mehke veščine, povezane z delovno etiko, težje posredovati, zato vodje zaposlovanja običajno iščejo posameznike, ki že kažejo te lastnosti.
Veščine delovne etike za vaš življenjepis
Močno delovno etiko je težko izraziti v življenjepisu, vendar lahko poudarite nekatere vrednote, povezane z njo, ko opisujete svoje odgovornosti na prejšnjih delovnih mestih. Označite vse primere, kjer vas je prejšnja stranka ali delodajalec izbral za prestižni projekt ali zahtevno nalogo. To kaže, da ste zaupanja vredni in zanesljivi. Podrobno opišite vse primere, ko ste delali nadure, da bi izpolnili rok ali rešili pomembno vprašanje. Navedite nagrade in druga priznanja, ki ste jih prejeli, saj ti kažejo na vašo predanost delu.
Delovne etične veščine za vaše spremno pismo
Vaše spremno pismo vam daje nekaj prilagodljivosti, da podrobneje razpravljate o svoji delovni etiki. Omenite veščine, povezane z močno delovno etiko, kot sta vaša zanesljivost in disciplina. Omenite, da iščete zaposlitev, ki vam bo predstavljala izziv in nudila prostor za rast. To daje vašemu bodočemu delodajalcu vedeti, da želite trdo delati, da boste opravili izjemno delo.
Veščine delovne etike za razgovor za službo
Razgovor je najboljši kraj, da pokažete svojo delovno etiko. Bistvene vrednote, povezane z dobro delovno etiko, lahko pokažete v celotnem procesu razgovora z:
- Prihodom takoj pred intervjujem
- Profesionalnim oblačenjem
- Trdnim stiskom roke in vzpostavitvijo očesnega stika
- Spoštljivim se pogovarjanjem s sogovornikom
- Iskrenimi odgovori na težka vprašanja, na primer, zakaj zapuščate trenutno službo
- Navedbo primerov vaše integritete, kot je primer, ko ste naredili napako, vendar ste jo
- priznali in sprejeli ukrepe za odpravo napake
- Omembo, da ste pripravljeni delati dolge ure, da bi opravili delo
Kot smo videli je delovna etika nadvse pomemben aspekt našega poslovnega udejstvovanja, pa ne samo poslovnega. Delovna etika nam koristi na vsakem koraku našega življenja in ključ do uspeha je ravno v dobrih delovnih navadah. Zato jih ponotranjimo.