Vsako delovno mesto ima kulturo podjetja – skupen niz vrednot, prepričanj in odnosov, ki vodijo vašo organizacijo. Medtem ko se nekatere kulture podjetij razvijajo naravno, vam lahko namerna izgradnja pozitivne kulture na delovnem mestu pomaga dvigniti moralo in ustvariti uspešno organizacijo.

Če kulturo podjetja prepustite naključju, se lahko znajdete v krogu slabih navad, negativnega dojemanja in delovne sile, ki ne vztraja.

Toda kaj pravzaprav je pozitivna delovna kultura? In kako ga ustvarite? Berite dalje, če želite odkriti odgovore na ta nadvse pomembna vprašanja.

Kaj je pozitivna delovna kultura?

Preprosto povedano, pozitivna delovna kultura je tista, ki goji sodelovanje, produktivnost in zadovoljstvo med zaposlenimi.

Ta vrsta delovnega okolja lahko naredi vsakodnevno prihajanje na delo prijetnejše, kar lahko dolgoročno koristi vašemu podjetju.

Kateri dejavniki najbolj vplivajo na kulturo podjetja?

Veliko dejavnikov lahko vpliva na kulturo podjetja, vendar so najbolj pomembni:

  • Vodenje in upravljanje
  • Poslanstvo in vrednote podjetja
  • Ugodnosti
  • Možnosti rasti in razvoja

Zakaj je pozitivno delovno okolje pomembno?

Pozitivno delovno okolje vpliva na vašo sposobnost privabljanja, zaposlovanja in obdržanja najboljših talentov. In kar je morda še pomembneje, kultura na delovnem mestu vpliva na zavzetost in produktivnost zaposlenih, ki sta ključna akterja v dobičku vašega podjetja.

Pravzaprav je 87 % anketirancev v študiji BambooHR izjavilo, da kultura pomembno podpira njihove poslovne cilje.

Če se zaposleni vsak dan boji hoditi v službo, ker delovno okolje negativno vpliva na njegovo razpoloženje, se to lahko odraža v njegovi produktivnosti, kakovosti dela in interakciji s sodelavci. Druga možnost je, da pozitivno delovno okolje vodi do višje produktivnosti, inovativnosti in rasti zaposlenih.

pozitivno delovno okoolje

Kakšne so prednosti pozitivne kulture podjetja?

Pozitivna kultura na delovnem mestu lahko vaši organizaciji prinese številne koristi, vključno s povečanimi:

  • Zadovoljstvo pri delu: Zaposleni se počutijo srečnejše, ko delajo za podjetja, ki vlagajo v njihovo poklicno rast in dobro počutje, in bodo ostali dlje, če bodo čutili, da se njihov glas sliši.
  • Zadržanje zaposlenih: Zaposleni bodo bolj verjetno ostali v podjetju, ki jih obravnava pošteno in jim nudi orodja in vire za uspeh. Če uživajo v svojem delu in ljudeh, s katerimi delajo, je tudi manj verjetno, da bodo raziskovali druge poklicne možnosti.
  • Produktivnost: Zaposleni, ki uživajo v svojem delu in se razumejo s svojimi sodelavci, bodo bolj verjetno delali več. Zaradi vlaganja v podjetje so lahko tudi bolj strastni pri pomoči pri njegovem uspehu.
  • Sodelovanje: Pozitivna delovna kultura lahko spodbudi zdravo komunikacijo med zaposlenimi, ki jim omogoča sodelovanje pri projektih, dajanje in prejemanje učinkovitih povratnih informacij ter harmonično sodelovanje.
  • Morala zaposlenih: Ko se zaposleni počutijo motivirane in srečne pri delu, je veliko bolj verjetno, da bodo imeli visoko moralo.
    Zaposlovanje: Ustvarjanje pozitivnega delovnega okolja lahko izboljša ugled vašega podjetja in vas naredi privlačnejše za nadarjene strokovnjake, ki iščejo svojo naslednjo vlogo.

Kako ustvariti pozitivno delovno okolje (10 korakov)

1. Vzpostavite vrednote podjetja

Prvi korak pri ustvarjanju pozitivnega delovnega okolja je določiti poslanstvo in vrednote vašega podjetja ter jih vključiti v vse, kar vaše podjetje počne. Vrednote podjetja, če jih sprejme vodstvo podjetja, lahko postavijo temelje vašega podjetja in vodijo vašo organizacijo do uspeha.

Profesionalni nasvet: Ko postavljate vrednote podjetja, pomislite, kaj je pomembno za vaše podjetje in njegove zaposlene. Inovativnost? Trajnost? Katere vrednote bodo gnale vaše podjetje pri njegovem poslanstvu in okoli katerih bodo vaši zaposleni zbrani?

2. Spodbujajte komunikacijo in sodelovanje

Spodbujanje odprte in poštene komunikacije je bistvenega pomena za ustvarjanje pozitivnega delovnega okolja. Spodbujajte svoje zaposlene, da se med seboj spoznajo in oblikujejo odnose, tako da organizirate skupinska kosila in druge dogodke na delovnem mestu.

Ne le, da odnosi na delovnem mestu vodijo k boljšemu sodelovanju, vodijo tudi k povečanju obdržanja in zadovoljstva na delovnem mestu glede na nedavno raziskavo.

3. Bodite prilagodljivi

Zaposleni se ne bi smeli bati posledic, če si bodo vzeli dopust za opravljanje obveznosti izven dela. Ponudba prilagodljivosti za delo na daljavo in okoli njihovega življenjskega sloga lahko ustvari boljše ravnotežje med poklicnim in zasebnim življenjem ter izboljša moralo.

Prilagodljivost lahko tudi pritegne več kandidatov v vašo organizacijo, saj vse več iskalcev zaposlitve daje prednost prožnosti pri iskanju zaposlitve.

4. Spodbujajte raznolikost, pravičnost in vključenost

Ustvarite pozitivno delovno kulturo z gradnjo raznolikosti, pravičnosti in vključenosti v same kosti vašega podjetja. Spodbujajte raznolikost in vključenost z naslednjimi praksami:

  • V svoje postopke zaposlovanja vključite različne metode zaposlovanja.
  • Poučite svojo ekipo o nezavedni pristranskosti, da lahko vsi sodelujejo pri prepoznavanju pristranskosti in jim preprečijo, da bi oblikovale kulturo na delovnem mestu.
  • Razviti strateški program usposabljanja za spodbujanje vključujočega delovnega okolja.

5. Zagotovite priložnosti za rast

Zagotovite svojim zaposlenim orodja in vire, ki jih potrebujejo za učenje in razvoj. Razmislite o vzpostavitvi rednih kontrolnih točk, da zagotovite, da ste vi in ​​vaši zaposleni na isti strani glede njihove poti in kako lahko še naprej rastejo v organizaciji.

Prav tako lahko ponudite priložnosti za rast prek bolj priložnostnih dogodkov, kot so kosila in učenja ali delavnice.

6. Vodite s sočutjem

Empatija je na današnjem delovnem mestu nujna. Empatični vodje in menedžerji prisluhnejo svojemu osebju in jih podpirajo v težkih časih. Zaradi tega se zaposleni počutijo videne in slišane, in ko ta občutek spoštovanja raste, raste tudi zvestoba podjetju.

7. Priznajte odlično delo

Prepoznavanje in nagrajevanje vaših zaposlenih za njihove dosežke lahko povzroči, da se počutijo cenjene in cenjene. Zaposleni, ki prejmejo priznanje za svoj trud, se pogosto počutijo bolj motivirani in angažirani. Pomaga lahko tudi pri spodbujanju delovne kulture prijateljskega tekmovanja, ki lahko privede do večje uspešnosti.

Medtem ko je preprosto “odlično delo” ali “dobro opravljeno” lahko dovolj, je tukaj nekaj drugih načinov, kako prepoznati trdo delo:

  • Bonusi
  • Zaposleni meseca
  • Nagrade
  • Ekipni vzkliki
  • Dodaten prosti čas
  • Nagrade

8. Bodite pregledni

Zavzeti zaposleni se vživijo v vaše podjetje in si zaslužijo jasno in transparentno komunikacijo. Če ste odprti in pošteni glede uspešnosti podjetja in ključnih odločitev, vam lahko pomaga pridobiti njihovo zaupanje in se počutijo kot del ekipe.

Razmislite o dajanju tedenskih ali mesečnih posodobitev prek internih glasil ali sestankov podjetja.

9. Postavite jasne cilje

Zagotovite, da zaposleni razumejo, kaj se od njih pričakuje, tako da jasno sporočite posamezne cilje podjetja in oddelka. Postavljanje ciljev lahko zaposlenim da občutek namena in nekaj, za kar si prizadevajo. Prav tako vam lahko pomagajo spremljati in slediti uspešnosti.

10. Sprejmite povratne informacije zaposlenih

Redno zbiranje povratnih informacij vaših zaposlenih vam lahko pomaga prepoznati in rešiti težave v vašem podjetju. Omogoča tudi, da so zaposleni videni in slišani, kar jim lahko daje občutek vrednosti na delovnem mestu.